Hanfu

 

 Hanfu



Korábban már készítettem egy posztot a koreai népviselettel, a hanbok-kal kapcsolatban. Emlékeim szerint akkor említettem is, hogy szeretnék írni a kínai, illetve a japán népviseletről is. Ebben a posztban a kínai hanfu-ról olvashattok majd!
A hanfu szó egy hivatalos kínai szótárban sem szerepel, azonban a szó jelentése csupán annyit tesz, hogy a „Han nép ruhája”. Az őskorban még nem használták a hanfu kifejezést, ám több későbbi feljegyzésben is szerepel, így a történészek nem tudják pontosan, hogy a kifejezés mikor került bele a köztudatba.




A korabeli Kínában az emberek a ruháikkal különböztették meg magukat a tőlük alacsonyabb társadalmi rangban állóktól. A Han kínaiak - akik Kína legnagyobb etnikai csoportja - saját tradicionális viseletük több mint 3000 éves és ezt nevezték el Hanfu-nak.  Hanfu tö alapja a Sang-dinasztia idején alakult ki, (1600-tól 1000-ig): Ji-ből, keskeny mandzsettából, térdhosszú tunikából és egy keskeny bokáig érő szoknyából, amit csang-nak neveztek el, melyet pihszivel átkötve viselték. A technika miatt csak élénk színvilágot és zöld színt használtak. Az első Han korabeli kínai ruházat megváltozott majd fejlődni kezdett a divattal. A Sang-diszantiát követni kezdte a nyugati Csou-dinasztia, akik a Hanfu-t az osztályok közötti megkülönböztetésre kezdték el használni,a rang magasságát befolyásolta a ruha díszítése, a szoknya hossza és annak szélessége. A ruhaujjak szélesebbek voltak, mint a Sang-dinasztia idején, és a Ji tunika jádével volt díszítve, vagy derék körüli szárnyakkal. A Ji kifelé volt csavarva, amit Dzsiaoling jourennek neveztek vagy a jobb oldalra volt csavarva, ami így átért a bal oldalra, mert a jobb kezesnek így könnyebb volt a viselése.




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

F4 Thailand: Boys Over Flowers

Park Min Young

Parasite